Dokun Hisset Kitaplar ve Çocukların Motor Becerileri Üzerine Etkileri

dokun hisset kitaplar

Çocuk kitapları, erken yaştaki miniklerin yeni kelimeleri ve şekilleri tanımasının yanında anlama becerilerini de geliştirebilmesi için en faydalı araçlar arasında kabul ediliyor. Geleneksel yapıdaki çocuk kitaplarında; resimler, çizimler, nesneler ve temel seviyedeki kelimeler gibi içerikler bulunuyor. İçeriklerin çocuklara sunumunda ise görsel anlatımın yanı sıra farklı duyulara da hitap eden kitap basım ve tasarım teknikleri, günümüzde yayınevleri tarafından sıkça kullanılıyor. Artık kitapçıların raflarında ve internetten satış yapan kitabevlerinde çok daha fazla görmeye başladığımız "Dokun ve hisset" özelliğine sahip kitaplar, yeni nesil çocuk kitaplarının en göze çarpan örneklerinden. Dokun ve hisset özelliğine sahip kitaplar; bebeklerin kitaplarla ilk tanışmasını sadece görsel bir deneyim olmanın ötesine taşıyarak çocukların kitaplarla dokunarak ve hissederek temas kurmasını ve onların ince motor becerilerinin gelişmesine de katkı sağlayabiliyor.

İnce Motor Becerileri Nedir?

Çocukların el, parmak, dudak, dil ve gözlerindeki hareketlerin beyin ve sinir sistemi tarafından küçük kaslar aracılığı ile kontrol edilmesi olarak tanımlanabilecek ince motor becerileri, gelişim aşamasındaki çocukların kazandığı önemli yeteneklerden biri. Bebekler, dünya ile ilk temaslarında nesneleri tanımak ve onları hissedebilmek için parmaklarını, ağızlarını ve dudaklarını sıkça kullanıyor. Daha sonraki aşamada ise üzerindeki kıyafetin fermuarını açıp kapamak veya makas kullanarak bir kağıdı kesmek gibi daha zor el becerileri ediniyor. Araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre çocukların motor becerilerinin gelişmişlik seviyesi, onların bebeklik çağındaki ince motor becerilerinin gelişimine bağlı. Dolayısıyla bebeklik çağında ince motor becerileri yeterli seviyede gelişen çocuklar, sonrasında çok daha iyi motor becerilerine sahip oluyor.

Dokun ve Hisset Çocuk Kitaplarının Özellikleri

İyi hazırlanmış dokun ve hisset kitapları; çarpıcı renklere sahip büyük çizim ve resimlere, bebeklerin parmakları, hatta ağızları ve dudakları ile dokunabileceği doğal kumaş, pamuk, keçe parçalara da sahip. Doğal ürünlerden oluşan bu parçalar, bebeklerin nesnelere dokunarak ve onları hissederek daha rahat kavrayabilmesine ve anlayabilmesine imkan sağlıyor. Böylelikle her gün dünyadaki yeni bir nesneyi keşfeden minikler bu keşif yolcuğunu yepyeni dokular ve hisler eşliğinde yaparken, özellikle parmaklarını kullanarak ince motor becerilerini de geliştirebiliyor. Araştırmalar, birden fazla duyuya hitap eden kitaplarla erken yaşta karşılaşan çocukların okuma ve kitaplara karşı daha ilgili hale geldiğini gösteriyor. Dokun hisset kitaplar sayesinde çocuklar, dokundukları ve hissettikleri yüzeyleri tanımlayan kelimelerin anlamlarını ve bu yüzeylerin farklı nesnelerle ilişkisini erken yaşta kavrayabiliyor.

Ladybird yayınevinin Baby Touch serisi, dokun-hisset kitaplar arasında kaliteli tasarımı ve iyi hazırlanmış içeriği ile dikkat çekiyor. Bu seriden: Vehicles Tab Book kitabının iç sayfalarından birinin örneği:

Ladybird Baby Touch: Vehicles Tab Book

Megakidslab'ın uzman ekibi tarafından seçilen Dokun-Hisset özelliğine sahip çocuk kitaplarını incelemek için ==>   Dokun Hisset Kitaplar Kategorisi

Etiketler: Blog yazısı
Ağustos 12, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR