Beatrix Potter Kimdir?

Beatrix Potter

İngiliz yazar ve çizer (illüstratör) Beatrix Potter (d. 1886, ö. 1943); Peter Rabbit, Squirrel Nutkin, Jemima Puddle-Duck, Mrs. Tiggy-Winkle ve diğer popüler hayvan karakterlerinin yaratıcısı olarak tüm dünyada tanınmaktadır. Tavşan Peter (Peter Rabbit) Masalı en ünlü öyküsüdür.

Erken Dönem Hayatı

Helen Beatrix Potter, 28 Temmuz 1866'da South Kensington, Middlesex, İngiltere'de doğdu. O ve küçük erkek kardeşinin diğer çocuklarla görüşmesi engelleniyordu. Ancak iki kafadar yaşadıkları evde; tavşanlar, yarasalar ve kurbağalar da dahil olmak üzere çeşitli hayvanları beslemeye başladılar. Hem Beatrix hem de erkek kardeşi, İskoçya kırsalında veya İngiliz Göller Bölgesi'nde aile tatillerinin tadını çıkarmayı çok seviyorlardı. Bu geziler sırasında Potter; hayvanları, bitkileri ve mantar ya da yer mantarı gibi mantarları incelemeye ve bunların resimlerini çizmeye başladı.

Peter Rabbit Kitabının Ortaya Çıkışı

Potter, 27 yaşındayken hasta bir çocuk için bir öykü yazdı ve resimledi. Hikâye; Flopsy, Mopsy, Cottontail ve Peter adlı dört tavşan hakkındaydı. Bu öyküyü 1901 yılında Tavşan Peter'in Öyküsü (The Tale of Peter Rabbit) adıyla kendi başına yayımlamaya karar verdi. Kitap 1902'de yayımlandığında, ticari olarak büyük bir başarı yakaladı. Sonraki 20 yıl boyunca Potter, The Tale of Gloucester (1903), The Tale of Squirrel Nutkin (1903) ve The Tale of Benjamin Bunny (1904) ile başlayan 22 kitap daha yayınladı. Potter kitaplarını en küçük çocukların bile tutabileceği kadar küçük yapmıştır. Kitapları; sade tarzları, içerdiği mizahi öğeler ve suluboya resimleriyle okurlarını büyüledi.

Potter 1913'te evlendikten sonra hayatının son 30 yılını Göller Bölgesi'nde çiftçilik yaparak geçirdi. Aynı zamanda çocuk kitapları yazmaya devam etti. Ünlü yazar 22 Aralık 1943'te hayata gözlerini yumdu.

1 2 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR